magia

Biała magia i czarna magia – specyfika podziału

Ogólnie istnieje nadal wielu ludzi, którzy wierzą w ezoterykę i jej rozmaite odmiany. Przykładem tego rodzaju wierzeń jest między innymi biała oraz czarna magia, z którymi kontakt ludzie mieli od dawien dawna. Mamy tu na myśli przede wszystkim specyficzne rozgraniczenie, które było dokonywane przez zwolenników oraz znawców specjalizujących się w sferach szeroko rozumianego wieszczbiarstwa. Ogólnie wydzielano zasadnicze rozgraniczenia między tymi dziedzinami magii.

Biała była uznawana za pozytywną, z kolei czarna wręcz odwrotnie – za dość niebezpieczną w swych skutkach. Należy wiedzieć, że część miłośników magii i jednej i drugiej kategorii w sumie pozostała po dzień dzisiejszy. Musimy wiedzieć, że szerokie grono tych wyznawców ezoteryk istnieje w kręgu kulturowym zachodnim. Takie rozgraniczenie poprzez podział sprawiało, że była wyraźna granica – biała magia miała polegać na praktykach pomocnych człowiekowi, z kolei z czarną magią nie należało się szczególnie bratać, bowiem groziło za to niebezpieczeństwo w postaci kary spalenia na stosie czy też utopienia żywcem. To było uznawane za praktyki opierające się na niczym innym, jak igraniu z losem. Była to ciemna jak zwiększyć sprzedaż w sklepie strona mocy i ciemna postać wieszczbiarstwa. Dzisiaj nadal tenże podział w obrębie wieszczbiarstwa jest uznawany i chodzi tu o specyfikę rozgraniczeń, która pojawia się na terenie Syberii.

Tam nadal wskazana magia i nawet te dwa jej charakterystyczne odłamy występują. Ogólnie istnieje także na tej podstawie podział na czarowników, magów – ciemnych i białych. Ciemniejsi to ci, którzy igrają z losem, biali to ci, którzy są człowiekowi przychylni i pomagają poprzez swoje czary i wypowiadane tajemne zaklęcia. Biała magia jest stosowana zdaniem wyznawców tej kategorii ezoterycznych dyscyplin w dobrej wierze, czyli po to, aby propagować za jej pośrednictwem dobre, korzystne dla ludzi i pozytywne cele. Jest to formowanie rzeczywistości poprzez specyficzne sposoby, które jednakże mimo wszystko nie są groźne. Przekonanie na temat białej magii, które przetrwało po dziś dzień miał między innymi Alister Crowley. Jego zdaniem biała magia miała opierać się na działaniu zgodnie z wola bóstw, na pewno nie przeciwko siłom nadprzyrodzonym tak jak dziedzina magii czarnej.

Zobacz stronę autora: wycieczki na skitury w Tatry

Related Posts